ul. Grudziądzka 45 | 87-100 Toruń |  tel. 0 56 611 77 00
szukaj:
Aktualności
Prokuratura Okręgowa
Prokuratury Rejonowe
Brodnica
Chełmno
Golub-Dobrzyń
Grudziądz
Toruń Centrum-Zachód
Toruń Wschód
Wąbrzeźno
Zagadnienia prawne
Nierzetelni: budowniczy i kierownik budowy.
Ostatnio, prokurator Prokuratury Rejonowej Toruń - Wschód w Toruniu (PR 1 Ds. 1647.2019) skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko Jarosławowi Ż. (l.45) zarzucając mu dokonanie w warunkach przestępstwa ciągłego oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości (art. 286 § 1 kk w zw. z ­art. 294 § 1 kk w zw. z art. 12 kk).­­

­Pokrzywdzeni w tej sprawie małżonkowie F. mieszkali na stałe na terenie Niemiec. W lipcu 2016 r. zainteresowali się zakupem nieruchomości w Polsce. Na jednej ze stron internetowych znaleźli ogłoszenie o sprzedaży parterowego domu w stanie developerskim położonego w Głogowie. Podpisali umowę z biurem pośrednictwa sprzedaży nieruchomości. Wykonawcą budynku był Jarosław Ż. Zapewniał on inwestorów, że wszelkie prace prowadzone są w sposób prawidłowy, zgodnie ze sztuką budowlaną. Kierownikiem tej budowy był Karol M.-B. (l. 45). W listopadzie 2016 r. po zapłaceniu łącznie 315.000 zł, małżonkowie F. zameldowali się w nowo zakupionym domu. Wówczas (przy pomocy biegłego) ujawnili i stwierdzili, że Jarosław Ż. wprowadził ich w błąd co do przeprowadzenia budowy domu zgodnie z umową, projektem, warunkami pozwolenia na budowę, zasadami sztuki budowalnej, zachowania jakości,  braku rezygnacji z przewidzianych projektem elementów budowlanych oraz umyślnie wbudował materiały o mniejszych przekrojach dotyczące między innymi: fundamentów, izolacji, podbudowy, ścian nośnych, działowych, nadproży, więźby dachowej, pokrycia dachu, instalacji sanitarnych i co., skutkującej uznaniem budowy jako samowoli budowalnej.
­Natomiast Karol M.-B., jako kierownik budowy, poświadczył nieprawdę w dzienniku budowy o jej realizowaniu w sposób zgodny z umową, projektem, warunkami pozwolenia na budowę i sztuką budowlaną między innymi w zakresie zabudowania ław fundamentowych i wykonania podciągu stalowego, czym udzielił Jarosławowi Ż. pomocy w dokonaniu oszustwa (art. 271 § 3 kk w zw. z art. 18 § 3 kk w zw. z art. 286 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk i w zw. z art. 12 kk).
Przesłuchani w charakterze podejrzanych Jarosław Ż. i Karol M.-B. nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i odmówili składania wyjaśnień. Nie byli karany. O winie i sprawstwie oskarżonych orzeknie Sąd Okręgowy w Toruniu. Grozi im kara od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.

­

Rzecznik Prasowy

Andrzej Kukawski

­
informatyk | 25.07.2019 |
Niepełnosprawni
Poszukiwani
Poszukiwani
ePUAP

Adres skrzynki ePuap (PO Toruń) - /9c3gp2yg5i/SkrytkaESP

Kampania edukacyjna

Harmonogram dyżurów prokuratorów

Zobacz listę

Wspieramy
Fundacja Prokuratorów i Pracowników Prokuratury
RODO
© 2007-2019 Prokuratura Okręgowa w Toruniu. Wszelkie prawa zastrzeżone.